FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Czy słoma jest bezpiecznym materialem budowlanym?

Badania i doświadczenie wykonawcze pokazują, że otynkowana ściana z kostki słomy jest trwała pod każdym względem. W niedawnych badaniach przeprowadzonych przez OSBN zakwalfikowano otynkowane ściany ze słomy jako 'nierozprzestrzeniające ognia'. Przy zachowaniu paroprzepuszczalnego wykończenia zewnętrznej strony przegród nie ma również niebezpieczeństwa związanego z wilgocią.

Ile kosztuje dom naturalny?

Zazwyczaj odpowiadamy, że dom natualny kosztuje tyle samo co każdy inny i zazwyczaj jest to zgodne z prawdą. To ile kosztuje dom, zależy przede wszystkim od projektu. Jeżeli projekt jest prosty, kompaktowy, a wykończenie standardowe, to dom naturalny może kosztować do stanu surowego zamkniętego w granicach 2500 zł /m2 z instalacjami i pokryciem dachowym. Górnej granicy w zasadzie nie ma.
Dom naturalny, zwłaszcza z wykorzystaniem słomy, może być tani, jeżeli wykonamy go własnymi rękoma z pomocą, rodziny, przyjaciół czy sąsiadów. Do takiej formy pracy nad domem serdecznie zresztą zachęcamy, bo zupełnie inaczej mieszka się w domu, który powstał siłą własnych rąk niż w domu zbudowanym przez kogoś innego. My, budując dom zachęcamy do współudziału inwestora.

Czy domy naturalne są całoroczne?

Tak! Tak! I jeszcze raz tak!

Czy istnieją ograniczenia projektowe co do wielkości, czy ilości kondygnacji ?

Standardowo wykonywane przez nas budynki mają parter i poddasze użytkowe. Nie ma jednak żadnych technicznych przecwiskazań, żeby budować wyżej. Podobnie w kwestii powierzchnii zabudowy. Budynek naturalny może mieć 25 albo 2500 m2.

Czy tynki gliniane można stosować w łazienkach ?

Można, a nawet jest to wskazane. Dzięki swoim właściwościom regulują wilgotność pomieszczenia i zmniejszają efekt 'zaparowanego lustra' po wyjściu spod prysznica. Nie należy ich jednak stosować w miejscach bezpośrednio narażonych na wodę takich jak okolice umywalki czy wanny.

Czy w domu ze słomy nie ma problemów z myszami?

Jesienią na wsi myszy można zobaczyć wszędzie. Dotychczas nie zaobserwowano, żeby upodobały sobie właśnie domy ze słomy. Słoma jest jałowa i nie ma w niej żadnych wartości odżywczych. Ponadto, w ścianie jest sprasowana na tyle mocno, że gryzoniom trudno byłoby w nią wejść. Mimo to, dla bezpieczestwa stosujemy, w dolnych strefach ścian zabezpieczające metalowe siatki. W Borzechowie, gdzie znajduje się agroturystyka 'Słomiany Domek', obok stoi murowany, w którym mieszkają gospodarze. To właśnie w nim co roku odbywa się walka z myszami, których w Słomianym Domku ich nie ma.

Skoro budownictwo naturalne jest tak wspaniałe dlaczego większość budynków w Polsce nadal jest murowana i izolowana styropianem ?

Tego niestety nie wiemy, ale pytamy, obserwujemy i szukamy odpowiedzi 🙂

Ile czasu zajmuje zbudowanie budynku naturalnego?

Podobnie jak w przypadku innych technologii budynek naturalny można postawić w kilka miesięcy albo kilka lat. W zasadzie wszystko zależy od finansowania. Jeżeli inwestor dysponuje funduszami na wykonanie całego budynku od razu to trwa to od 3 do 6 miesięcy. Ograniczeniem jest sezon zimowy ( od końca października do marca) , w którym nie można wykonywać tynków zewnętrznych.

Czy tynki naturalne można położyć w budynku innym niż naturalny?

Jak najbardziej! Kładliśy już tynki gliniane w blokach z wielkiej płyty czy jednorodzinnych budynkach murowanych.

Jak można ogrzewac domy naturalne?

Domy naturalne pod kątem funkcjonalności nie róznią się niczym od domów tradycyjnych. Różnią się tylko materiałami, z których zostały wykonane. W związku z tym można w nich zastosować dowolny, wybrany przez siebie system ogrzewania, a także wszelkie instalacje typu rekuperacyjnego, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła itp.

Czy do wykonania budynków naturalnych można wykorzystac glinę kopaną?

Tak. Sami kilkukrotnie z taką gliną pracowaliśmy. Trzeba pamiętać jednak o tym, żeby glina nie miała dodatków organicznych i była odpowiednio tłusta. Z doświadczenia wiemy jednak, że praca z gliną mieloną jest o wiele szybsza i dlatego zazwyczaj decydujemy się na takie rozwiązanie.

Jakie materiały dachowe są możliwe do zastosowania w budynkach naturalnych?

W zasadzie wszystkie, które są dostępne na rynku. Polecamy rozwiązania pasujące konwencją do reszty materiałów czyli wiór osikowy, gont drewniany, strzecha czy dach zielony.

Jak trwałe są budynki natrualne?

Podobnie jak większość nowo-projektowanych budynków, budynki natrualne są projektowane na okres 50 lat. Może to wydawać się nie dużo, ale dokładnie takie samo założenie jest podstawą projektów budynków murowanych. Najstarszy budynek z wykorzystaniem kostek słomy ma obecnie 115 lat i znajduje się we Francji. Nie ma podstaw, żeby sądzić, że domy naturalne są mniej trwale niż konwencjonalne.