DOMY PRAWDZIWIE EKOLOGICZNE

Oferta

Kompleksowe wykonawstwo od projektu pod klucz

* Wykonujemy projekty indywidualne i kompleksowo realizujemy je na działce klienta

* Wykonujemy budynki naturalne według projektów dostarczonych przez inwestora

* Wykonujemy projekty zamienne z innych technologii 

 

* Budujemy z elementów prefabrykowanych, co zapewnia sprawny montaż budynku

* W miarę możliwości wykorzystujemy materiały niskoprzetworzone, biodegradowalne i lokalnie dostępne

Panele ‘Słomiany Dom’

* Wykonujemy modułowe panele ścienne z wykorzystaniem drewna i słomy. W ten sposób jesteśmy w stanie postawić bryłę budynku nawet w  1 dzień

* Panele mogą pełnić funkcję ściany, stropu lub dachu

* Są samonośne i charatkteryzują się współczynnikiem przenikania U=0,18 W/m2K (według badań zleconych przez OSBN w ITB dla kostki słomy )

Tynki gliniane i wapienne

Wykonujemy tynki gliniane bazowe oraz wykończeniowe, Zarówno w budynkach naturalnych jak i konwencjonalnych. Dzięki współpracy z  producentami tynków możemy zaproponować szeroki wachlarz kolorów i faktur. Wykonujemy również  tynki wapienne oraz tadelakt.

Dlaczego Słomiany Dom?

Budując z nami oszczędzasz atmosferze dwutlenku węgla

Na czym polega?

Energia niezbędna do wyprodukowania 1m2 izolacji

Styropian
86,4 J
Wełna mineralna
16,6 J
WEŁNA DRZEWNA
10,8 J
WŁÓKNA CELULOZOWE
3,3 J
SŁOMA
0 J

Materiały izolacyjne

Słoma

Słoma w postaci sprasowanych balotów stanowi materiał izolacyjny spełniający z nawiązką wymagania współczesnego budownictwa. Nadaje się również do bezpośredniego tynkowania.

Włókna celulozowe

Włókna celulozowe powstają z makulatury gazetowej. Dzięki impregnacji preparatami solnymi są niepalne. Świetnie nadają się do izolacji przestrzeni nieregularnych i trudno dostępnych.

Beton konopny

Beton konopny to kompozyt na bazie wapna hydratyzowanego oraz paździerza konopnego. W formie sypkiej można nim izolować stropy oraz podłogę, w formie mokrej może służyć do wykonywania ścian w szalunkach.

Wełna drzewna

Wełna drzewna to materiał podobny do wełny mineralnej czy szklanej. Odrózniają się od nich mniejszym oporem dyfuzyjnym oraz zdolnością kumowania wilgoci.

Tynki gliniane vs tynki wapienne

Tynki gliniane

Tynk gliniany stosujemy jako standardowe wykończenie powierzchni wewnątrz budynków. Posiada szereg właściwości, które go ku temu predysponują: reguluje wilgotność pomieszczenia, jest antyalergiczny, neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Stosując różne uziarnienie mieszanki, sposoby wykończenia powierzchni czy dodatki możemy uzyskać różne faktury. Tynków glinianych nie trzeba malować. Wybraną barwę można uzyskać poprzez zastosowanie surowca w odpowiednim kolorze lub dodatek pigmentu. Polecamy w pierwszej kolejności do sypialni oraz łazienek!

Tynki wapienne

Tynk wapienny stosujemy standardowo jako wykończenie zewnętrznej powierzchni ścian, ze względu na to, że jest bardziej odporny na działanie wody opadowej. Podobnie jak tynk gliniany, tynk wapienny jest w pełni otwarty dyfuzyjnie, w przeciwieństwie do tynku z dodatkiem cementu. Cecha ta umożliwia tzw. ‘oddychanie’ ścian budynku. Ze względu na wysoką alkaliczność z dużą skutecznością zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów.

O nas

Nasza drużyna

Tworzymy zielone miejsca pracy

Kuba

MGR INŻ.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. 

Piotrek

MONTER

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Misza

STOLARZ

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Zbyszek

TYNKARZ

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. 

Tomek

TYNKARZ

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Franek

MAJSTER

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Odwiedź nas na

Współpraca

Szukamy ludzi do pracy!

Zapraszamy do kontaktu:

  • Stolarzy
  • Tynkarzy
  • Cieśle
  • Studentów i uczniów szkół budowlanych, na praktyki
  • Projektantów

FAQ

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Badania i doświadczenie wykonawcze pokazują, że otynkowana ściana z kostki słomy jest trwała pod każdym względem. W niedawnych badaniach przeprowadzonych przez OSBN zakwalfikowano otynkowane ściany ze słomy jako ‘nierozprzestrzeniające ognia’. Przy zachowaniu paroprzepuszczalnego wykończenia zewnętrznej strony przegród nie ma również niebezpieczeństwa związanego z wilgocią.

Zazwyczaj odpowiadamy, że dom natualny kosztuje tyle samo co każdy inny i zazwyczaj jest to zgodne z prawdą. To ile kosztuje dom, zależy przede wszystkim od projektu. Jeżeli projekt jest prosty, kompaktowy, a wykończenie standardowe, to dom naturalny może kosztować do stanu surowego zamkniętego w granicach 2500 zł /m2 z instalacjami i pokryciem dachowym. Górnej granicy w zasadzie nie ma.
Dom naturalny, zwłaszcza z wykorzystaniem słomy, może być tani, jeżeli wykonamy go własnymi rękoma z pomocą, rodziny, przyjaciół czy sąsiadów. Do takiej formy pracy nad domem serdecznie zresztą zachęcamy, bo zupełnie inaczej mieszka się w domu, który powstał siłą własnych rąk niż w domu zbudowanym przez kogoś innego. My, budując dom zachęcamy do współudziału inwestora.

Tak! Tak! I jeszcze raz tak!

Standardowo wykonywane przez nas budynki mają parter i poddasze użytkowe. Nie ma jednak żadnych technicznych przecwiskazań, żeby budować wyżej. Podobnie w kwestii powierzchnii zabudowy. Budynek naturalny może mieć 25 albo 2500 m2.

Można, a nawet jest to wskazane. Dzięki swoim właściwościom regulują wilgotność pomieszczenia i zmniejszają efekt ‘zaparowanego lustra’ po wyjściu spod prysznica. Nie należy ich jednak stosować w miejscach bezpośrednio narażonych na wodę takich jak okolice umywalki czy wanny.

Jesienią na wsi myszy można zobaczyć wszędzie. Dotychczas nie zaobserwowano, żeby upodobały sobie właśnie domy ze słomy. Słoma jest jałowa i nie ma w niej żadnych wartości odżywczych. Ponadto, w ścianie jest sprasowana na tyle mocno, że gryzoniom trudno byłoby w nią wejść. Mimo to, dla bezpieczestwa stosujemy, w dolnych strefach ścian zabezpieczające metalowe siatki. W Borzechowie, gdzie znajduje się agroturystyka ‘Słomiany Domek’, obok stoi murowany, w którym mieszkają gospodarze. To właśnie w nim co roku odbywa się walka z myszami, których w Słomianym Domku ich nie ma.

Podobnie jak w przypadku innych technologii budynek naturalny można postawić w kilka miesięcy albo kilka lat. W zasadzie wszystko zależy od finansowania. Jeżeli inwestor dysponuje funduszami na wykonanie całego budynku od razu to trwa to od 3 do 6 miesięcy. Ograniczeniem jest sezon zimowy ( od końca października do marca) , w którym nie można wykonywać tynków zewnętrznych.

Jak najbardziej! Kładliśy już tynki gliniane w blokach z wielkiej płyty czy jednorodzinnych budynkach murowanych.

Domy naturalne pod kątem funkcjonalności nie róznią się niczym od domów tradycyjnych. Różnią się tylko materiałami, z których zostały wykonane. W związku z tym można w nich zastosować dowolny, wybrany przez siebie system ogrzewania, a także wszelkie instalacje typu rekuperacyjnego, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła itp.

Tak. Sami kilkukrotnie z taką gliną pracowaliśmy. Trzeba pamiętać jednak o tym, żeby glina nie miała dodatków organicznych i była odpowiednio tłusta. Z doświadczenia wiemy jednak, że praca z gliną mieloną jest o wiele szybsza i dlatego zazwyczaj decydujemy się na takie rozwiązanie.

W zasadzie wszystkie, które są dostępne na rynku. Polecamy rozwiązania pasujące konwencją do reszty materiałów czyli wiór osikowy, gont drewniany, strzecha czy dach zielony.

Podobnie jak większość nowo-projektowanych budynków, budynki natrualne są projektowane na okres 50 lat. Może to wydawać się nie dużo, ale dokładnie takie samo założenie jest podstawą projektów budynków murowanych. Najstarszy budynek z wykorzystaniem kostek słomy ma obecnie 115 lat i znajduje się we Francji. Nie ma podstaw, żeby sądzić, że domy naturalne są mniej trwale niż konwencjonalne.

Nasi partnerzy

Skontaktuj się z nami

501 973 276

Dane firmy:  Sp. Soc. Słomiany Dom
NIP 5542947661
KRS 0000669526
mBank 29 1140 2004 0000 3002 7676 7031

Email kontakt@slomianydom.eu